INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Antoni Połubiński z Łubna  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Połubiński Jerzy Antoni z Łubna h. własnego (1735–1801), ostatni sekretarz w. lit., sufragan trocki. Ur. w Kossowie, ochrzczony 1 V 1735, był synem Jana i Marianny z Romankiewiczów, właścicieli majątku Kossowo w okolicy Wilna. Nauki pobierał w Wilnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 8 VI 1760, a w r. 1761 został kanonikiem w kapitule wileńskiej. Dn. 10 VIII 1782 mianowany sekretarzem w. litewskim, zrezygnował w r. 1793. Kilkakrotnie posłował od kapituły do bpa wileńskiego Ignacego Massalskiego, często nieobecnego w Wilnie. Widocznie miał zasługi w oczach biskupa, skoro ten w r. 1774 projektował utworzenie dla niego infułacji w Lachowiczach, które wówczas posiadał. Zdaje się, że do tego nie doszło. Podana przez J. Kurczewskiego (1904) wiadomość, że P. był profesorem Akad. Wil., wydaje się bardzo niepewna; pewniejsza natomiast, że uzyskał tamże stopień doktora praw w r. 1773 (R. Krassauskas). Przed r. 1775 został archidiakonem wileńskim. Po drugim rozbiorze i manifeście Katarzyny II, wzywającym do składania przysięgi homagialnej, P. wszedł w skład delegacji kapituły wileńskiej, która wyjechała z hołdem do Mińska, gdyż część dóbr kapitulnych znalazła się pod zaborem. W czasie insurekcji 1794 r., po aresztowaniu w Warszawie bpa Massalskiego, Rada Narodowa Litewska 5 VI, a więc jeszcze za życia Massalskiego, zażądała od kapituły ustanowienia nowej administracji diecezji, jednocześnie zastrzegając, iż rząd «jedynowładny w teraźniejszych krajowych okolicznościach, jako wręcz przeciwny rządowi republikańskiemu, nie wydaje się być dogodnym». Rada żądała ustanowienia administracji kolegialnej, co było wyraźnie sprzeczne z wymogami prawa kanonicznego. Kapituła zastosowała się i 9 VI na posiedzeniu, zwołanym przez P-ego i pod jego przewodnictwem, wybrała sześcioosobową Administrację Generalną Rządu Duchownego Diecezji Wileńskiej, której przewodniczącym został właśnie P.

Administracja nie została uznana ani przez prymasa, ani przez nuncjusza W. Littę w Warszawie. Nie zważając na to Administracja wzywała kler i wiernych do posłuszeństwa. Dn. 25 VI P. na Pohulance pod Wilnem uroczyście święcił sztandary oddziałów insurekcyjnych. Ale już w początku lipca, z powodu zagrożenia Wilna przez oddziały gen. B. Knorringa, P. jak również niektórzy inni członkowie kapituły, opuścili Wilno. Po upadku Wilna (12 VIII) Administracja Generalna wznowiła działalność. W październiku t. r., na żądanie tegoż gen. Knorringa, zalecała klerowi diecezjalnemu składanie recesów od powstania i zanoszenie modłów za Katarzynę II i cały dom panujący rosyjski. Ogłaszała również zarządzenia dotyczące dyscypliny kościelnej i obyczajów kleru. Mimo to gen. Knorring, który wówczas sprawował władzę administracyjną w okupowanej «części» wileńskiej W. Ks. Lit., był mocno «nieukontentowany» z P-ego i groził odebraniem mu zarządu diecezją. Już w końcu października t. r. kapituła wystawiła «instrument na administrację» Dawidowi Pilchowskiemu, który też 2 I 1795 został kanonicznie obrany administratorem diecezji. Nie wiemy, czy te zmiany były następstwem «nieukontentowania» gen. Knorringa, czy może raczej zabiegów nuncjusza W. Litty, który konsekwentnie nie uznawał Administracji Generalnej, a wkrótce potem pismem z 14 III t. r. nakazał usunąć z akt kapitulnych ślady jej działalności. Kapituła wykonała to zalecenie «cum promptissima oboedientia» i raz jeszcze stwierdziła, że działalność Administracji była «inanis, invalida et irrita». W ten sposób w aktach kapituły wileńskiej powstała luka od 17 III do 22 XII 1794, uniemożliwiająca bliższe poznanie i ocenę działalności Administracji Generalnej.

Reorganizacja Kościoła na ziemiach drugiego i trzeciego zaboru rosyjskiego w r. 1798, ex post uznana przez Piusa VI bullą z 17 XI t. r., przewidywała czterech sufraganów w diecezji wileńskiej. Jednym z nich, z siedzibą w Trokach, został P., który już 27 VI 1796 otrzymał prowizję, a następnie został konsekrowany na biskupa lorymeńskiego. O jego działalności w tym czasie wiemy jedynie, że na życzenie kapituły witał nowego bpa wileńskiego Jana Nepomucena Kossakowskiego w czasie jego uroczystego ingresu 14 X t. r. Z ramienia kapituły sprawował funkcję prowizora tzw. bursy korsakowskiej dla ubogiej młodzieży szlacheckiej (założona w r. 1621). W ostatnich latach mieszkał w swojej wsi prestymonialnej w Rukojniach pod Wilnem. Zmarł 7 VIII 1801 w Rukojniach i został tamże pochowany.

 

Hierarchia catholica medii aevi, VI; Lietuvių Enc., XXI 438 (R. Krassauskas; cytowane Archivio Vaticano: Cons. 200 k. 153–169); Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; Szostkiewicz, Katalog bpów obrządku łac.; – Fijałek J., X. Dawid Pilchowski, „Kwart. Teolog. Wil.” R. 1–2: 1923–4 s. 3–4; Kurczewski J., Biskupstwo wileńskie, Wil. 1912; tenże, Ks. Dawid Pilchowski, „Kwart. Teolog.” R. 3: 1904 z. 1 s. 12; tenże, Kościół zamkowy, Wil. 1916 III (regesty akt kapituły wileńskiej); Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, Wil. 1914 I; tenże, Generał Jasiński i powstanie kościuszkowskie, W. 1917; Żytkowicz L., Rządy Repnina na Litwie w l. 1794–1797, Wil. 1938; – Protokół nr 5 … czynności konfederacji generalnej od r. 1793 23 I w Grodnie, nr 62; Relationes status dioecesium in Magno Ducatu Lithuaniae, Red. P. Rabikauskas, Roma 1791 1; Sbornik dokumentov kasajuščichsja administrativnogo ustrojstva Severo-Zapadnogo Kraja… 1792–1796, Wil. 1903; Sbornik Russ. Ist. Obščestva, XVI; – „Gaz. Narod. Wil.” 1794 nr 12, 16.

Leonid Żytkowicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.